اتوماسیون سیستم کنترل هوشمند ساختمان

امروزه هوشمندسازی ساختمان ها از مهم ترین درخواست ها و نیازهای عموم مردم به شمار میرود. فرایند هوشمندسازی، صرفه جویی در هزینه و آسودگی را به ارمغان می‌آورد. برای داشتن یک ساختمان هوشمند باید به بخش های مختلف ساختمان توجه داشت که در ادامه به بررسی تمامی آن‌ها می‌پردازیم.

1. کنترل روشنایی در ساختمان هوشمند

کنترل روشنایی از راه دور امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته و از کاربردهای مهم در خانه های هوشمند به حساب می آید. این امکان نه تنها باعث کاهش هزینه‌ها خواهد شد بلکه کاربردهای بسیار زیاد دیگری نیز دارد.

چرا باید لامپ پارکینگ، انباری، راهروها و حتی اتاق ها به مدت طولانی روشن بماند و شما اطلاعی از آن نداشته باشید، وقتی تنها با نگاه کردن به گوشی همراه می توانید از وضعیت روشن و خاموش بودن آن‌ها مطلع شوید و هر کدام را با توجه به نیاز روشن و یا خاموش کنید.

چگونه عملکرد چراغ‌ها را در یک ساختمان هوشمند از طریق تلفن همراه کنترل کنید؟

 • شما در سامانه پایا360 تنها با فشردن دکمه های on/off می‌توانید چراغ‌ها را به صورت دستی روشن و یا خاموش کنید و در همان صفحه از وضعیت هر کدام مطلع شوید(حالت دستی).
 • با تنظیم و برنامه‌ریزی به صورت روزانه و هفتگی در سامانه، چراغ‌ها در ساعات خاصی از روز(بسته به میزانی که تعیین می‌کنید) و تحت‌ کنترل دقیق شما هستند( حالت تایمر دار).
 • بعد از روشن کردن چراغ مربوطه به صورت دستی، در سامانه مدت زمانی را تعیین میکنید که بعد از این مدت زمان به صورت اتوماتیک چراغ مورد نظر خاموش شود(حالت پایدار).

با برنامه ریزی معین هم می‌توانید عملکرد تمام چراغ‌‌ها را تحت کنترل داشته باشید.

قابلیت استفاده از سنسورهای امنیتی به عنوان فعال‌ساز

این قابلیت به شما این امکان را می دهد که بتوانید از طریق سامانه کاربری، هنگامی که در محل حضور دارید حسگرهای امنیتی را تغییر داده و از این حسگر ها به عنوان یک فعال کننده استفاده کنید. به طور مثال در صنعت ساختمان از این حسگرها به عنوان کلید هوشمند برای روشنایی استفاده شود، که در صورت تشخیص حضور انسان (حسگر حرکتی ) و یا باز شدن درب (حسگر آهنربایی)، فعال می شود. در صنعت های دیگر این قابلیت بسیار کاربردی بوده و مطابق با آن صنعت، کاربردی متفاوتی خواهد داشت.

در واقع با فعال شدن حسگرها، خروجی مربوطه که در سامانه معرفی کردید با سناریو خاص که برنامه‌ریزی کرده اید اجرا می شود .

قابلیت هوشمندسازی کلیدهای معمولی (با حفظ حالت قبلی کلیدها)

این دستگاه قابلیت هوشمندسازی روشنایی به صورت سیمی را دارد.

در روش سیمی، یک هوشمندسازی مناسب باید علاوه بر برنامه‌ریزی روزانه و هفتگی و روشن و خاموش کردن از طریق گوشی همراه و اعلام گزارشات لحظه به لحظه از سامانه این امکان را فراهم کند، تا به صورت معمول هم بتوان از کلیدها استفاده کرد و همچنین تمامی فیدبک‌ها را در سامانه مشاهده کرد و از وضعیت روشنایی‌ها مطلع شد.

یکی دیگر از مزایای این روش اینست که در صورتی که دستگاه را به دلیل جابجایی و … از روی تابلو برق بردارید، همچنان تمامی کلیدها به صورت معمول کار کرده و مشکلی در روشنایی نخواهید داشت.

اتوماسیون سیستم کنترل هوشمند ساختمان

2. کنترل هوشمند وسایل برقی

کنترل وسایل برقی یکی دیگر از مواردی است که در خانه های هوشمند مورد توجه قرارگرفته است. وسایل برقی را می توانید از طریق گوشی همراه خود از هر جای دنیا تحت کنترل داشته باشید، به طور مثال، سیستم سرمایش و گرمایش، رطوبت ساز، مودم و… البته باید توجه داشته باشید در وسایل برقی که از طریق پریز، برق آنها تامین می‌شود باید ابتدا دوشاخه به پریز متصل شود، در نتیجه نیاز به حضور شما در کنار دستگاه است.

3. هوشمندسازی سیستم سرمایش و گرمایش

با تجهیز ساختمان‌ها به سیستم‌ هوشمند، می‌توان سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی را به روش‌های مختلفی کنترل کرد، از جمله:

 • با تعیین حدود بالا و پایین دمای مورد نظر یک محیط، سیستم سرمایش و گرمایش به طور اتوماتیک تحت کنترل کاربر قرار می گیرد، در این‌جا محیط هایی که می خواهید تحت کنترل داشته باشید را با حسگر دما تجهیز می‌کنید و با تنظیم حدود بالا و پایین دما در سامانه مختص به آن حسگر، سیستم سرمایش و گرمایش تحت کنترل خواهد بود و دستگاه هوشمند اجازه نمی‌دهد که دما از حدی که مشخص کرده اید بیشتر شود.
 • شما سیستم سرمایش و گرمایش را به صورت زمانبندی تنظیم می کنید . به طور مثال ساعت های خاصی در روز به مدت زمانی که شما در سامانه تعریف می کنید فرایند انجام می‌شود.
 • میتوانید به صورت دستی از طریق سامانه، سیستم سرمایش و گرمایش را روشن و خاموش کنید. یکی از کاربردهای این حالت مواقعی است که بعد از مدت زمانی طولانی می خواهید به منزل و یا ویلای خود بروید، می‌توانید قبل از ورود سیستم سرمایش و گرمایش را روشن کنید تا در هنگام رسیدن به منزل محیط دمایی مناسب داشته باشید.
 • می توانید سیستم سرمایش و گرمایش را به صورت دستی روشن کنید، سپس یک زمانی را در سامانه تعریف می کنید به طور مثال 65 دقیقه و دستگاه بعد از سپری شدن این زمان سیستم سرمایش و گرمایش را اتوماتیک خاموش میکند.
 • با تجهیز موتورخانه به سیستم هوشمند، علاوه بر اینکه آب گرم ارسالی هماهنگ با تغییرات دمای هوای محیط ، با دمای مناسب و در زمان‌ مناسب به ساختمان ارسال می گردد، همچنین با تنظیم در سیستم هوشمند، می توان برای مسایل گرمایشی ساختمان کنترل زمان بهینه اعمال نمود، که یکی از کاربرد های مهم آن اعمال گرمایش در ساختمان هایی با کارکرد زمانی بالا میباشد.

4. کنترل از راه دور سیستم امنیتی خانه

سیستم‌های ایمنی - امنیتی دارای دو جز جدا نشدنی از هم هستند؛

 • یک : دستگاه ایمنی - امنیتی
 • دو : سنسورها (حسگرها)
 • دستگاه ایمنی و امنیتی: در اینجا دستگاه هوشمندسازی مد نظر است که البته مزایای بیشتری نسبت به دستگاه های انحصاراََ ایمنی-امنیتی دارد.
 • سنسورها (حسگرها): وظیفه تشخیص اشیا و یا انسان و پدیده ها و پارامترهای فیزیکی در محیط اطراف را دارد.

پارامترهای ضروری از سنسورها به دستگاه منتقل می‌شود و دستگاه وظیفه ثبت پارامترها، کنترل هشدار و فعال کردن عناصر اجرایی (آژیر و یا وسیله ی برقی مورد نظر) را به عهده دارد.

مجموعه‌ای از سنسورهای مختلف را باید به صورتی انتخاب کرد که بتوان با استفاده ازانواع سنسورهای موجود در کنار یکدیگر محل را از هر گونه تهدید و خطر احتمالی محافظت کرد. در سیستم امنیتی سه نوع سنسور بیش از سایر انواع کاربرد دارد: سنسورهای تشخیص حرکت که وظیفه‌ی آن‌ها تشخیص حرکت در اطراف است، سنسورهای درب و پنجره که باز شدن درب یا پنجره‌ها را تشخیص می‌دهند، همینطور سنسور بیم خطی که در برخی موارد کاربردی می باشد.

اتوماسیون سیستم کنترل هوشمند ساختمان

سنسورهای تشخیص سرقت:

PIR – سنسورهای تشخیص حرکت با حساسیت تابش:

البته چیلرها، بخاری‌ها و هیترها گلخانه می توانند با بازخورد دما و رطوبت محیط به طور خودکار روشن و خاموش شوند تا دما و رطوبت محیط در محدوده قابل قبول حفظ شود.

PIR + MW - سنسورهای تشخیص حرکت با استفاده از تابش مادون قرمز و استفاده از مایکروویو:

چنین سنسورهایی در برابر تغییرات ناگهانی دما یا حرکت هوا حساس هستند. این نوع از حسگرها بیشتر برای فضاهایی مناسب هستند که هم تهویه مطبوع و هم درب و پنجره دارند.

Contactron – سنسورهای درب و پنجره که بر باز شدن درب‌ و پنجره‌ها نظارت دارند:

این نوع از حسگرها دارای دو قطعه هستند که توسط یک آهنربا دارای میدان مغناطیسی در اطراف خود می‌توانند کنار یکدیگر قرار بگیرند. اما در صورتی که درب یا پنجره باز شود ابتدا این دو قطعه از یکدیگر جدا شده و میدان مغناطیسی از بین خواهد رفت، سپس آشکارسازها با ارسال سیگنال، به کنترل پنل اطلاع می‌دهند و سیستم هشدار فعال می‌شود.

Contactor - نظارت بر باز کردن درب پارکینگ:

این نوع از حسگرها دارای دو قطعه هستند که توسط یک آهنربا دارای میدان مغناطیسی در اطراف خود می‌توانند کنار یکدیگر قرار بگیرند. اما در صورتی که درب یا پنجره باز شود ابتدا این دو قطعه از یکدیگر جدا شده و میدان مغناطیسی از بین خواهد رفت، سپس آشکارسازها با ارسال سیگنال، به کنترل پنل اطلاع می‌دهند و سیستم هشدار فعال می‌شود.

سنسور شکستن پنجره:

این نوع حسگر به صداهای تولید شده در هنگام شکسته شدن پنجره‌ها واکنش نشان می‌دهد. سنسورهای درب و پنجره، باز شدن پنجره را تشخیص می‌دهند اما اگر شکسته شود هیچ کاری نمی‌کنند. بنابراین این سنسور زمانی که کسی می‌خواهد از طریق شکستن پنجره وارد محل شود مفید است.

انواع سنسورهای محیطی (تشخیص و هشدار حوادث):

اگر هدف از نصب دزدگیر تنها کنترل نفوذ به ساختمان و سرقت نیست، بلکه می خواهید از هرگونه خطر احتمالی مانند آتش سوزی نیز مطلع شوید، می توان از سنسورهای دیگر استفاده کرد. این نوع سنسورها معمولاً در مکان هایی مانند زیرزمین، انبارها، حمام‌ها، آشپزخانه‌ها و غیره مورد نیاز است. لازم به ذکر است که مهمترین انواع این سنسورها آنهایی هستند که مکان را در برابر آتش‌سوزی محافظت می کنند.

سنسور دود :

وجود دود را در یک اتاق در مراحل اولیه آتش سوزی احتمالی تشخیص می دهد. سنسورهای دود و حرارتی در سراسر خانه یا محل کار، برای محافظت از شما و خانواده‌تان حیاتی هستند.

سنسور گاز :

وظیفه آن‌‌ها تشخیص سریع، فراتر رفتن میزان گاز موجود در فضا از یک مقدار مشخص و سپس اطلاع‌رسانی به دستگاه مرکزی سیستم هشدار است.

سنسور نشت گاز :

این نوع سنسور به ویژه در اماکنی مثل انبارها که اغلب اوقات کسی در آن‌جا حضور ندارد اما احتمال نشت گاز وجود دارد، در پیشگیری از بروز حوادث بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.

پرده برقی

پرده برقی امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است و این نیاز دیگر تنها در خانه‌های بزرگ با متراژ بسیار بالا و صرفاً برای مجلل جلوه دادن فضای خانه دیده نمی شود، بلکه یکی از نیازهای هرخانه‌ای به منظور داشتن آرامش و رفاه است؛ مثلاََ نور صبحگاهی برای سریع از خواب بیدار شدن ضروری است، که با داشتن پرده هوشمند به راحتی می‌توان از آن بهره‌مند شد.کند.

برای باز و بسته کردن پرده‌های منزل خود به صورت خودکار، نیاز به نصب یک موتو مخصوص به پرده برقی دارید. با به‌ کارگیری سیستم هوشمند در پرده برقی می‌توانید حالت‌های مختلفی را برای کنترل پرده‌ها در نظر بگیرید؛ برای مثال هنگام صبح با طلوع آفتاب باز شوند و هنگام غروب آفتاب به منظور دیده نشدن فضای داخل منزل بسته شوند، یا هنگامی که صاحبخانه در منزل حضور ندارد و سیستم ایمنی و امنیتی را فعال می‌کند پرده‌ها را به طور اتوماتیک بسته شوند.

نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر مالک یکی از مکان های صنعتی ، تجاری،کشاورزی هستید و دغدغه های هوشمند سازی دارید حتما از مشاوره رایگان ما در این موضوع استفاده کنید . کارشناسان مجرب ما آماده بررسی و امکان سنجی مکان شما هستند تا بهترین راهکار ها با برآورد هزینه را برای شما داشته باشند .

مشاوره
امکان سنجی
برآورد هزینه
اجرا
پشتیبانی
مشاوره خرید
مشاوره با پایا360
ثبت نام در سامانه پایا 360

ثبت نام در سامانه پایا 360

اگر مالک یکی از مکان های صنعتی ، تجاری،کشاورزی هستید و دغدغه های هوشمند سازی دارید حتما از مشاوره رایگان ما در این موضوع استفاده کنید . کارشناسان مجرب ما آماده بررسی و امکان سنجی مکان شما هستند تا بهترین راهکار ها با برآورد هزینه را برای شما داشته باشند .

تکمیل فرم ثبت نام :

پس از تکمیل فرم و بررسی فنی همکاران ما با شما تماس میگیرند تا در صورت نیاز به بازدید محل با شما هماهنگی لازم صورت پذیرد

درخواست پنل دمو :

با پر کردن فرم دمو آزمایشی پنل مدیریت سامانه ،همکاران ما با هماهنگی دسترسی به پنل را برای شما فراهم میکنند

محصولات ما

هوشمند سازی سالن پرورش قارچ

یکی از مسائل مهم در پرورش قارچ کنترل دقیق دما و رطوبت سالن ها می باشد. برای بازدهی بیشتر در تولید انواع قارچ باید این مولفه را در نظر گرفت. بنابراین عملکرد صحیح و به موقع تجهیزات گرمایشی و سرمایشی و تولید رطوبت کافی شرایط را برای برداشت موفق فراهم می کند. به همین دلیل، پرورش دهندگان حرفه ای قارچ معتقدند که دما مهمترین عامل در پرورش قارچ است.

هوشمند سازی سالن پرورش قارچ

هوشمند سازی صنعتی گلخانه

هوشمند سازی گلخانه امروزه بسیار مورد توجه صاحبان گلخانه قرار گرفته است.کم شدن خطای انسانی و افزایش بهره‌وری و همچنین مقرون به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی تنها برخی از مزایای هوشمند سازی گلخانه به شمار می آیند. در یک گلخانه هوشمند تمام پارامترهای مهم از جمله کنترل رطوبت، دما، میزان دی اکسید کربن، منواکسید کربن، بادسنج و هر وسیله برقی دیگر را می‌توان از راه دور کنترل کرد.

هوشمند سازی صنعتی گلخانه

اتوماسیون سیستم کنترل هوشمند مرغداری

از آنجایی که دقت و نظم از عوامل مهم در پرورش مرغ و طیور می باشد، مدیریت صحیح در این زمینه بسیار حائز اهمیت است. سیستم مرغداری هوشمند یکی از بهترین راه‌ها برای کسب سود بیشتر در این حوزه محسوب می‌شود که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. یک مدیر موفق برای پرورش طیور، ابتدا نیازمند داشتن اطلاعات کامل و دقیق می‌باشد، سپس با استفاده از تجربیات خود و سیستم هوشمندسازی مناسب می تواند سودآوری بالا در کنار آسودگی خاطر را تجربه کند.

اتوماسیون سیستم کنترل هوشمند مرغداری

اتوماسیون هوشمند مدیریت فارم ماینینگ

ماینرها وسیله‌ای برای استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال هستند. با توجه به اینکه دستگاه‌های ماینر ارز دیجیتال قیمت بالایی دارند، نگهداری و حفاظت از آن‌ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است، صاحبان این دستگاه‌ها در اکثر موارد نیازمند کنترل لحظه به لحظه‌ی تجهیزات خود هستند و تمایل دارند از سلامت و عملکرد صحیح آن‌ها در حین کار با خبر باشند. قطع و وصل برق و کنترل وضعیت و دمای ماینرها از مهمترین مواردی می باشد که نیازمند کنترل از راه دور هستند.

اتوماسیون هوشمند مدیریت فارم ماینینگ

سیستم کنترل هوشمند استخر و اسپا

سلامت و ایمنی افراد در استخر بسیار مهم است، به همین دلیل فیلتر کردن آب به طور منظم به منظور اطمینان از تمیز و بهداشتی بودن آن ضروری است. سیستم مدیریت هوشمند استخر بر کیفیت آب نظارت می‌کند و دوز مطلوب مواد شیمیایی را در صورت لزوم به آن اضافه می‌نماید و حتی می تواند در صورت مسدود شدن فیلتر آب شما را آگاه کند. این راهکار با اتصال به سیستم گرمایش از طریق پمپ آب، اجازه کنترل دمای آب استخر را از راه دور و از طریق گوشی هوشمند می‌دهد.

سیستم کنترل هوشمند استخر و اسپا

اتوماسیون کنترل هوشمند پرورش ماهی

امروزه پرورش ماهی جزء پردرآمدترین مشاغل محسوب می‌شود. اما مشکلات و سختی‌های نگهداری ماهی‌ها باعث شده تا خیلی‌ها سراغ راه‌اندازی و کار در مزرعه پرورش ماهی نروند. با استفاده از تکنولوژی‌های جدید و هوشمند سازی مراکز پرورش ماهی، می‌توانیم در این عرصه مشغول به فعالیت شویم. هوشمند سازی مزارع پرورش ماهی، علاوه بر آسان‌تر کردن پرورش ماهی‌ها، باعث کاهش هزینه‌ها و در‌نتیجه افزایش سودآوری می‌شود.

اتوماسیون کنترل هوشمند پرورش ماهی

سیستم کنترل هوشمند کشاورزی

یک آبیاری دقیق، منظم و اصولی تا حد زیادی باعث صرفه جویی و سود بیشتر در کشاورزی و باغداری می‌شود. آبیاری نامناسب، یکی از مهم ترین عوامل خشکی نهال و همچنین کاهش رشد و بهره‌وری آن است. با پیشرفت تکنولوژی و با ساخت انواع حسگرهای پیشرفته و دقیق می توان به آبیاری هوشمند و منظمی دست یافت. برای یک کشاورزی حرفه ای در ابتدا به تجربه کشاورز و سپس به یک دستگاه دقیق و البته صنعتی نیاز داریم.

سیستم کنترل هوشمند کشاورزی

اتوماسیون کنترل هوشمند انبار و سردخانه

سیستم‌های خنک‌کننده، یکی از ملزومات اساسی برای نگهداری انبارها و مراکز نگهداری دارو می‌باشند و باید کار خود را به درستی انجام دهند، در نتیجه نیاز به داشتن مدیریتی دقیق برای نگهداشتن دمای محیط در محدوده معین، از مهم‌ترین فاکتورها در سردخانه می‌باشد؛ برای سهولت در این امر باید از سیستم هوشمندی استفاده کرد تا فاصله سنسورهای دما و رطوبت مشکلی برای بررسی صحیح آن ایجاد نکند و همچنین با توجه به مقادیر دمای مجاز کولرها تحت کنترل دقیق قرار گیرند.

اتوماسیون کنترل هوشمند انبار و سردخانه

اتوماسیون سیستم کنترل هوشمند ساختمان

وجود یک سیستم یکپارچه که قابلیت کنترل تجهیزات برقی مختلف در ساختمان را بر عهده داشته باشد ازجمله المان های اصلی در هوشمند سازی یک ساختمان است. در فرایند هوشمند سازی ساختمان ها می توان لوازم و یا سیستم های خانه را به یک شبکه مشترک وصل نموده و به طور مستقل و از راه دور آن ها را کنترل کرد. به عنوان مثال ترموستات، چراغ ها، بلندگوهای صوتی، تلویزیون‌ها و سایر موارد همه به یک سیستم مشترک وصل می‌شوند که از طریق تلفن هوشمند یا از طریق دستگاه لمسی تلفن همراه قابل کنترل هستند.

اتوماسیون سیستم کنترل هوشمند ساختمان
ارتباط با واحد پشتیبانی پایا 360